
Як і який бронежилет вибрати?
Захист від потенційних небезпек і випадкових загроз завжди є пріоритетом для кожної людини, яка працює в умовах підвищеного ризику. Особливо актуальним це стає на полі бою, де бронежилет є необхідною умовою виживання. Для великої кількості людей, що поповнили склад ЗСУ, Нацгвардії, інші підрозділи Сил оборони України, вибір тактичного спорядження став зовсім новим досвідом. І цей досвід вимагає знань, щоб ухвалити раціональне та зважене рішення.
Під час вибору бронежилета важливо враховувати цілу низку факторів. У цій статті ми розглянемо ключові критерії вибору бронежилета відповідно до ваших особистих бойових потреб.
Чому важливо знати, як вибрати бронежилет?
Вибір бронежилета – це не просто вибір тактичного спорядження на зразок підсумків, рюкзака чи РПС, хоча це теж дуже важливі елементи спорядження. Від вдалого вибору бронежилета буквально залежить ваше життя. Кожен зайвий грам ваги, відкритий сантиметр тіла або невідповідний клас захисту бронеплити може стати фатальним.
Також розуміння правильного підходу до вибору бронежилета позбавить вас непотрібної тактичної мішури й необов’язкових витрат. Якщо не до кінця розумієте специфіку своєї бойової роботи, не маєте часу для дослідження всіх фірм виробників бронежилетів, – наша стаття для вас. Якщо ви досвідчений солдат і розумієте, що вам потрібно й навіщо, – наша стаття теж для вас, адже допоможе дібрати найкращий захист відповідно до ваших вимог.
Вибір бронежилета: основні критерії
Отже, з чого почати вибір бронежилета? Визначімо перелік критеріїв, на які варто спиратися під час пошуку бронежилета. Щоб їх виділити, потрібно відповісти на кілька запитань:
- Від яких засобів ураження має захищати бронежилет?
- У яких умовах здійснюватиметься експлуатація?
- Який характер бойової роботи?
- Скільки приблизно часу носитимете бронежилет?
Варто пам’ятати, що основним критерієм, від якого залежать всі інші, є клас захисту бронежилета.
1. Клас захисту бронежилета
Це здатність бронежилета захищати від певного типу боєприпасів. Вам потрібно точно знати, яка номенклатура набоїв найчастіше застосовується на вашій ділянці бойової роботи. Ми розглянемо види бронежилетів за класом захисту, відповідно до українського стандарту ДСТУ 8782:2018.
- Бронежилет 1-го класу захисту. Захищає від куль невеликих калібрів та уламків. Важить близько 2,5 кг. Переваги: відносно мала вага. Недоліки: захищає лише від від куль невеликих калібрів.
- Бронежилет 2-го класу захисту. Захищає від куль невеликих калібрів та уламків. Важить близько 3-5 кг. Переваги: відносно мала вага. Недоліки: захищає лише від від куль невеликих калібрів.
- Бронежилет 3-го класу захисту. Захищає від звичайних набоїв у калібрах 5,45×39 та 7,62×39 мм. Переваги: захищає від ширшого спектру вогневих загроз. Недоліки: збільшується вага. Важить близько 6-9 кг.
- Бронежилет 4-го класу захисту. Захищає від набоїв у калібрах 5,45×39, 7,62×39 та 7,62×54. Переваги: захищає від ширшого спектру вогневих загроз. Недоліки: збільшується вага та вартість бронежилета. Важить близько 10-14 кг.
- Бронежилет 5-го класу захисту. Захищає від набоїв у калібрах 7,62×39 з бронебійно-запалювальною кулею та 7,62×54. Переваги: захищає від ширшого спектру вогневих загроз. Недоліки: збільшується вага та вартість бронежилета. Важить близько 14-17 кг.
- Бронежилет 6-го класу захисту. Захищає від ураження набоями 7,62×54 мм, кулею бронебійно-запалювальною зі сталевим осердям. Переваги: захищає від ширшого спектру вогневих загроз. Недоліки: значна вага та вартість бронежилета. Важить близько 9-19 кг (залежить від ваги плит).
2. Спосіб носіння бронежилета
Ви маєте чітко розуміти, навіщо вам бронежилет. Якщо ви цивільна особа або правоохоронець і маєте потребу захиститись від небезпеки в місті, так, щоб це не кидалось в очі, – вам потрібен бронежилет, якого не видно під верхнім одягом. Якщо ви солдат на лінії бойового зіткнення, головне для вас – максимальний захист від влучань. З огляду на це є два основні типи бронежилетів за способом носіння.
До цього виду належатьвсі бронежилети, які надягають на одяг. Це всі військові бронежилети та переважна більшість бронежилетів правоохоронців. Вони можуть комплектуватися бронепластинами з різних матеріалів та мати різні класи захисту. Відповідно, захищають від широкого спектру калібрів.
Надягаються під одяг, таким чином, щоб довколишні не підозрювали про наявність захисту. Цей вид бронежилетів має бронепластини чи бронепакет з кевлару або поліетилену високої щільності (НВМПЕ). Тобто виключно з м’яких та гнучких матеріалів. Такі бронежилети використовуються правоохоронцями та цивільними громадянами, які потребують захисту. Цей вид бронежилетів має переважно 1-й та 2-й клас захисту, тобто захищає лише від невеликих калібрів. Водночас вирізняється невеликою вагою.
3. Матеріал бронепластин бронежилета
Саме бронеплити визначають клас захисту бронежилета та його вагу. Вони можуть бути сталеві, керамічні або з НВМПЕ. У кожного виду бронеплит є свої особливості, переваги й недоліки. Так, сталеві бронеплити мають порівняно більшу вагу, але не бояться ударів, механічних пошкоджень та погодних умов.
Керамічні бронеплити легші, але вимагають обережнішого ставлення – наприклад, відповідного транспортування, щоб уникнути механічних ударів й виникнення мікротріщин. Також «кераміка» руйнується після перших влучань. Ще одна особливість керамічних бронеплит – достатньо висока ціна.
Бронепакети з НВМПЕ легкі, надійно захищають у межах свого класу захисту, мають анатомічну форму, що дозволяє зручно розташувати бронежилет на тілі. Проте потрібно стежити за цілісністю бронепакета, щоб унеможливити зниження його захисних властивостей.
4. Вага бронежилета
Вага бронежилета зазвичай залежить від класу захисту. Що вищий клас захисту, то важчий бронежилет. Звичайно, вагу можна коректувати залежно від бронеплит, якими комплектується бронежилет. Також мають значення додаткові елементи захисту: модуль захисту шиї та ключиць, модуль захисту паху, стегон тощо. Їхнє використання підвищує ефективність захисту, але й збільшує вагу. Тому тут потрібно зважити баланс між вагою та мобільністю і захистом.
5. Виробник та сертифікація бронежилета
Важливу роль відіграє процес виготовлення та дотримання всіх стандартів якості під час виробництва чохла бронежилета та бронепластин. Бронежилети, зроблені в Україні, мають відповідати стандарту ДСТУ 8782:2018.
Обираючи бронепластини, обов’язково поцікавтесь протоколом відстрілу згідно з ДСТУ. Це документ, у якому доведено, що бронеплита вказаного класу захисту дійсно витримує ураження певним видом боєприпаса.
Загалом обирайте відомі компанії, які працюють не перший рік й мають реальних користувачів серед бійців.
То який же бронежилет вибрати?
Спираючись на наведені критерії, ви можете вирішити, який клас захисту вам потрібен. Зважаючи на те що зараз бронежилет використовують здебільшого на фронті, потрібен клас захисту від 3-го й вище. Далі треба визначитись із матеріалом бронеплит. У багатьох вибір стоятиме між сталевими та керамічними плитами. Зваживши характер своєї бойової роботи, звертайте увагу на додаткові модулі захисту (шиї, ключиць, плечей, стегон, паху).
Досить важко знайти ідеальний варіант, що поєднував би високий клас захисту, комфорт й максимальну площу захисту. В цьому випадку можемо порекомендувати бронежилет «Сармат», що є універсальним вибором для штурмовика, піхотинця в обороні, артилериста чи розвідника.
Перш ніж вибирати бронежилет, важливо ретельно проаналізувати ваші потреби та ситуації, в яких ви збираєтесь його використовувати. Це допоможе визначити необхідний рівень захисту та інші параметри. Залежно від мети використання оберіть бронежилет із відповідним класом захисту.
Врахуйте ваші вимоги до мобільності та комфорту. Важливо, щоб бронежилет не обмежував ваші рухи і був зручним у носінні протягом тривалого часу. Розуміння матеріалів та конструкції бронежилета допоможе вам обрати оптимальний варіант з погляду ваги, захисту та вартості. Крім того, він повинен мати зручну посадку для максимального захисту.
Врахувавши ці критерії, ви зможете зробити обдуманий вибір бронежилета, який відповідає вашим потребам та забезпечує необхідний рівень захисту.